Επικονωνία

Μαθητές

Καθηγητές

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Το Γενικό Λύκειο Ευρωπού Ν. Κιλκίς λειτουργεί με τη σημερινή του μορφή από το σχολικό έτος 1985 - 1986. Έως τη σχολική χρονιά 1984 - 1985 λειτουργούσαν μόνο το Γυμνάσιο Ευρωπού και κάποιες λυκειακές τάξεις, οι οποίες υπάγονταν στο Λύκειο Γουμένισσας. Με το Π.Δ. 347/1985 (ΦΕΚ 124/28-06-1985, τεύχος Α' Εφημερίδας της Κυβερνήσεως), ιδρύθηκε το Λύκειο και ξεκίνησε τη λειτουργία του επισήμως ως "Γενικό Λύκειο Ευρωπού".

Την πρώτη σχολική χρονιά (1985-1986) Γυμνάσιο και Λύκειο Ευρωπού συστεγάστηκαν σε ενοικιαζόμενο κτίριο στην είσοδο της κωμόπολης του Ευρωπού. Από το σχολικό έτος 1986-1987 όμως έως και σήμερα Γυμνάσιο και Λύκειο συστεγάζονται στο σχολικό συγκρότημα Ευρωπού, στο ψηλότερο σημείο της κωμόπολης, στην περιοχή "Μοναστηράκι".

Η απόσταση από Θεσσαλονίκη και Κιλκίς είναι περίπου ίδια (~50 χιλιόμετρα), το σχολείο υπάγεται στην περιοχή μετάθεσης Δ' Κιλκίς και δίνει 7 μόρια στους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε αυτό. Οι υπηρετούντες εκπαιδευτικοί είναι κατά 90% Θεσσαλονικείς που πηγαινοέρχονται καθημερινά με γκρουπ από τη Θεσσαλονίκη και κατά 10% ντόπιοι, από την ευρύτερη περιοχή.

Το σχολείο είναι μικρό (περίπου 80 έως 100 μαθητές κάθε χρονιά) και τροφοδοτείται κατά 99% από το συστεγαζόμενο Γυμνάσιο. Ένα μεγάλο ποσοστό των μαθητών του Γυμνασίου συνεχίζουν και στο Λύκειο, ένα άλλο ποσοστό προτιμά τα γειτονικά ΕΠΑ.Λ. Αξιούπολης και ΕΠΑ.Λ. Κουφαλίων και αρκετοί μαθητές προτιμούν ΕΠΑ.Σ, ΙΕΚ, ΟΑΕΔ, Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή ή σταματούν με το πέρας της  υποχρεωτικής 6ετούς εκπαίδευσης.

Το επίπεδο του σχολείου είναι πολύ υψηλό. Βασικός στόχος του είναι να προετοιμάσει κατάλληλα τα παιδιά της Α' και Β' τάξης με γενικές γνώσεις ώστε να είναι έτοιμα για τη μάχη των Πανελληνίων στη Γ' τάξη. Οι επιτυχίες κάθε χρόνο είναι πολλές, γεγονός που συγκαταλέγει  το σχολείο μεταξύ των καλύτερων του Νομού Κιλκίς. Αποκορύφωμα η σχολική χρονιά 2006-2007 που το σχολείο αναδείχτηκε ως το καλύτερο όλου του νομού και από τα καλύτερα πανελληνίως, με πολλές επιτυχίες σε πρωτοκλασάτες αντικειμενικά σχολές, γεγονός που προκάλεσε τα εγκωμιαστικά σχόλια για τους μαθητές και το προσωπικό από πολλούς ιθύνοντες.

ΓΕνικό Λύκειο Ευρωπού Κιλκίς- Ευρωπός - Τ.Κ.: 61007 - ΤΗΛ /  ΦΑΞ:  2343061001 - e - mail:  mail@lyk-evrop.kil.sch.gr

© Copyright 2009, Κατασκευή - Συντήρηση Ιστοσελίδας: Πασχαλίδης Αναστάσιος, Εκπαιδευτικός ΠΕ 19
click to download hit counter html code
επισκέπτες