Επικονωνία

Μαθητές

Καθηγητές

ΙΣΤΟΡΙΑ

Όπως περιγράφεται στα κείμενα που συνέταξαν έπειτα από βιβλιογραφική έρευνα και συνεντεύξεις με τους ντόπιους οι συνεργάτες της εταιρίας White Fox, η οποία δραστηριοποιείται στο χώρο της παραγωγής οπτικοακουστικού έργου, πριν από την ανταλλαγή των πληθυσμών, το 1924, ο Ευρωπός κατοικούνταν από Τούρκους και λεγόταν Ασικλάρ.

Οι πρόσφυγες που ήρθαν από τη Μικρά Ασία θέλησαν να δώσουν στο χωριό ένα όνομα που να τους θυμίζει την πατρίδα που άφησαν πίσω τους. Μια πανάρχαια επιγραφή τούς έδωσε τη λύση... Από το όνομά του και μόνο ο «Ευρωπός» υποδηλώνει ότι έχει ρίζες που φτάνουν στα βάθη των αιώνων. Μια επιγραφή του 5ου αιώνα π.Χ. που βρέθηκε στο κατώφλι ενός τουρκικού σπιτιού και έγραφε «Ευρωπαίων η πόλις», ο αρχαίος ελληνικός κούρος του 6ου αιώνα π.Χ. που βρέθηκε τυχαία το 1966 σε ένα χωράφι κατά το όργωμα και οι ανασκαφές που αποκάλυψαν δύο μακεδονικούς τάφους του 4ου π.Χ. αιώνα μαρτυρούν ποια είναι η ιστορία του χωριού.

Από την αρχαία Ευρωπό φέρεται να καταγόταν και ένας από τους πιο φημισμένους στρατηγούς στην εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου στην Ασία, ο Σέλευκος. Το όνομά του έχει δοθεί το 1987 στην τοπική ομάδα καλαθοσφαίρισης, το Γ.Σ. Σέλευκο Ευρωπού.

Ο Δήμος Ευρωπού έχει σήμερα 6.000 περίπου κατοίκους. Εδρα του δήμου είναι ο Ευρωπός (μια μικρή κωμόπολη στο Νομό Κιλκίς, με περίπου 2.500 κατοίκους) και ακολουθούν τα δημοτικά διαμερίσματα του Αγίου Πέτρου, της Τούμπας, του Πολυπέτρου και της Μεσιάς. Οι άνθρωποι που ζουν εδώ είναι Μικρασιάτες, Θρακιώτες, ντόπιοι, Πόντιοι και Βλάχοι, συνυπάρχουν από το 1922, παντρεύτηκαν μεταξύ τους, έκαναν παιδιά και σήμερα έχουν εγγόνια και δισέγγονα. Σήμερα ο Δήμος Ευρωπού εξακολουθεί να είναι ένας έντονα αγροτικός δήμος και το εισόδημα των κατοίκων στηρίζεται κατά κύριο λόγο στην αγροτική παραγωγή.

ΓΕνικό Λύκειο Ευρωπού Κιλκίς- Ευρωπός - Τ.Κ.: 61007 - ΤΗΛ /  ΦΑΞ:  2343061001 - e - mail:  mail@lyk-evrop.kil.sch.gr

© Copyright 2009, Κατασκευή - Συντήρηση Ιστοσελίδας: Πασχαλίδης Αναστάσιος, Εκπαιδευτικός ΠΕ 19
click to download hit counter html code
επισκέπτες